الف بیماری آبسه ریوی، Lung abscess بیماری آبسه یا دمل، Abscess

بیماری آبسه ریوی، Lung abscess

20130801094834-a81fa061-me
نویسنده مطلب Bimari.14p.ir

آبسه ریه (به انگلیسی: Lung abscess) در پزشکی به نکروز و مرگ بافت پارانشیم ریه و ایجاد شدن سوراخ در آن و پر شدن آن از چرک و عفونت میکروبی گفته می‌شود.

 

906cbf8e509c795a44542134262257

این بیماری بیشتر در افراد با نقص واکنش ایمنی دیده می‌شود که در آن یک روند چرکی درون پارانشیم شش‌ها تبدیل به یک آبسه بسته پر شده از چرک٬ می‌گردد. گاهی این آبسه باز شده و چرک بدرون برونش راه می‌یابد و دراین حالت بیمار دارای سرفه خلط‌دار بوده و احتمال عفونی شدن ریه سمت مخالف آن نیز وجود دارد. در پاره‌ای موارد اگر دلیل ابتلا به آبسه ریوی خود پارانشیم نبوده و حاصل از بیماری‌های دیگر مانند آمبولی و آبسه‌های برون ششی باشد آبسه ثانویه نام دارد.

 

سبب شناسی

هموار کننده شرایط

  • آسپیره و تنفس ترشحات حلق و گلو و یا ذرات غذای مری بدرون شش‌ها
  • آمبولی سپتیک
  • پنومونی نکروز دهنده
  • واسکولیت
  • برونشکتازی
  • تومورهای نکروز دهنده: بیش‌تر کارسینوما در سلول‌های اپیتلیال سطحی درون ریه

0823eaea72d52672f7b252d2d2988e

ارگانیک درونی

  • باکتری‌های بی‌هوازی
  • استرپتوکوک
  • قارچ‌ها مانند کاندیدا
  • انگل انتاموبا هیستولیتیکا

q7_lung_ab_gross_1

علائم و نشانه‌ها

بیش‌تر نشانه‌ها و سمپتوم‌ها به صورت تدریجی نمود می‌یابند اما در انواعی از آبسه ریوی ناشی از باکتری‌های گرم‌منفی٬ بیمار دارای سمپتوم‌هایی چون سرفه و تب همراه با تعریق شبانه است. سرفه بیمار در ۷۰ درصد موارد همراه خروج چرک از نای و در باقی ۳۰ درصد با خروج خون(هموپتیز) همراه است. در یک سوم بیماران مبتلا به آبسه ریوی پدیده انگشت چماقی دیده می‌شود.

Empyema -Lung-Abscess-And-Pus-In-Pleura-Space

تشخیص

تصویرنگاری

رادیوگرافی سینه و سی‌تی‌اسکن می‌تواند شیوه‌ای در تشخیص آبسه ریوی باشد. آبسه ششی بیشتر یکی از ریه‌ها را درگیر کرده و محدوده عمده درگیری شامل لوب بالایی شش در قسمت پسین(پسترال) و در لوب‌های پایین(سفلی) در قسمت سقف لوب خود را بصورت حفره خالی در عکس رادیوگرافی نشان می‌دهد.

آزمایش خون

مارکرهای التهابی مانند ای‌اس‌آر و سی‌آرپی از روشهای تشخیصی مناسب به‌شمار می‌روند.

20130801094834-a81fa061-me

درمان

۱. بررسی‌های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش‌های خون، کشت چرک به‌دست آمده از آبسه جهت تعیین نوع آنتی‌بیوتیک تجویزی و عکس ساده ریه و اسکن ریه باشد. برونکوسکوپی (استفاده از یک وسیله بصری با چراغی در نوک آن که از نای عبور داده شده و وارد برونش‌ها می‌گردد) در موارد مشکوک به ورود جسم خارجی به ریه. ۲. ترک استعمال دخانیات ۳. در حد امکان به تمرین‌های ورزشی با تنفس عمیق بپردازید. ۴. نحوه تخلیه وضعیتی ریه را بیاموزید تا به خروج ترشحات نایژه‌ای کمک کنید. از ناحیه شکم به‌طوری بر روی تخت قرار گیرید که سر و سینه شما از لبه تخت آویزان باشد. خود را وادار به سرفه کنید. این کار را تا هنگامی که دیگر قادر به دفع خلط نباشید، ادامه دهید. این عمل را دوبار در روز به مدت 10-5 دقیقه انجام دهید. ۵. در صورت عدم بهبود آبسه، گاهی جراحی جهت تخلیه چرک آبسه یا برداشت آبسه و قسمت درگیر ریه لازم می‌شود.

داروها: آنتی‌بیوتیکها به مدت طولانی برای مقابله با عفونت و جلوگیری از عود آن.

 

Abscess

نظر مدیر سایت

Bimari.14p.ir

اگر بیمار هستید و یا از بیماری خاصی رنج میبرید میتوانید در بخش نظر مربوطه آن را بازگو کنید و به دیگر بازدیدکنندگان کمک کنیم و این کار مزیت دیگری هم دارد مثلا از تجربیات شما هم استفاده میشود . خیلی از مردم نیازمند تجربه ی فردی شما هستند پس این کار را برای کمک انجام دهید نه صرفا به دید دیگر این کوچک ترین کار ممکن است برای کسانی که نیازمند اطلاعات کافی برای بیماری شان دارند ما و دکتر های متخصصی که به سایت مراجعه میکنند نظرات شما را بررسی میکنیم تا بازدیدکنندگان مطالب و نظرات بهتر را مشاهده کنند منتظر نظرات و تجربیات شما هستیم - دانشنامه 14p.ir
به امید سلامتی همه

نظرات

بخش نظرات - میتوانید تجربه خود را بنویسید