بیماری آلزایمر Alzheimer's disease

بیماری آلزایمر Alzheimer’s disease

Alzheimers-disease-14p-ir-11
نویسنده مطلب Bimari.14p.ir

Alzheimers-disease-14p-ir-3

بیماری آلزایمر (به انگلیسی: Alzheimer’s disease) که به اختصار آلزایمر خوانده می‌شود، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده‌است فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌پرسد. بیمار وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند حساب دارائیش را نگه دارد. بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود. کم‌کم مشکل مسیر یابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می‌کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.

یکی از مشکلات زوال عقل بروز توهم و هذیان است. مثلاً بیمار فکر کند همسرش به وی خیانت کرده‌است و یا همسایگان و پرستارش قصد آسیب رساندن و توطئه علیه وی را دارند. بیمار ممکن است به فرزندانش بدبین شود. گاهی اوقات بیمار افرادی را مثلا والدین فوت شده یا اقوام را که نیستند و حضور ندارند میبینند.

 

در موارد شدید بیمار برای انجام کارهای اولیه شخصی نیاز به کمک پیدا می‌کند و ممکن است توانایی کنترل ادرار و مدفوع را هم از دست دهد. بیمار دچار زوال عقل ممکن است در تکلم و یافتن کلمات مناسب مشکل پیدا کند و در نتیجه کم حرف و گوشه گیر شود. در موارد پیشرفته تر بیمار آگاهیش را نسبت به بیماری از دست داده و نمی‌داند دچار ناتوانی در انجام برخی کارها است و ممکن است کارهای خطر ساز انجام دهد. بتدریج ممکن است توانایی حرکتی بیمار هم دستخوش آسیب شده و مکرراً تعادلش را از دست داده زمین بخورد.

آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظهٔ موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد. مرگ پس از پنج تا ده سال از بروز علائم اتفاق می‌افتد؛ اما بیماری حدود بیست سال قبل از ظهور علائم آغاز شده‌است. این بیماری با از دست رفتن سیناپسهای نورونها در برخی مناطق مغز، نکروزه شدن سلول‌های مغز در مناطق مختلف سیستم عصبی، ایجاد ساختارهای پروتئینی کروی شکلی به نام پلاک‌های پیری (SP) در خارج نورون‌های برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته‌های به نام NFT در جسم سلولی نورون‌ها، مشخص می‌شود.

این بیماری علاج‌ناپذیر را اولین بار روانپزشک آلمانی به نام آلویز آلزایمر در سال ۱۹۰۶ میلادی معرفی کرد. غالباً این بیماری در افراد بالای ۶۵سال بروز می‌یابد؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است زودتر از این سن رخ دهد. در سال ۲۰۰۶ میلادی ۲۶٫۶ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا بودند و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۵۰ میلادی از هر ۸۵ نفر یک مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد. روز جهانی آلزایمر: همه ساله روز ۲۱ سپتامبر یا ۳۰ شهریور به مناسبت روز جهانی آلزایمر در دنیا مراسم و همایش‌های مختلف برگزار می‌شود. شعار سال ۲۰۰۸ این روز (No time to lose) است، به این معنی که زمانی برای تلف کردن نداریم.

پنج درصد جمعیت ۶۵ ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست که ۱۰ تا ۱۵ درصد سالمندان در همین گروه سنی از بیماری آلزایمر خفیف رنج می‌برند.

Alzheimers-disease-14p-ir-10

تاریخچه

در سال ۱۹۰۱، روان‌شناس و عصب‌شناس آلمانی «آلویز آلزایمر» اولین مورد این بیماری را کشف و در مورد آن نوشت، که بعدها به بیماری آلزایمر معروف شد. بیمار یک زن ۵۰ ساله بود به اسم «آگوست دتر». آلویز آلزایمر این زن را از زمان بستری شدنش در آسایشگاهی در شهر فرانکفورت تا زمان مرگ او در سال ۱۹۰۶ همراهی کرد.

Alzheimers-disease-14p-ir-8

پروتئنهای آمیلوئیدی

در بیماری آلزایمر ساختارهای پروتئینی کروی شکلی در خارج نورون‌های برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته‌ای در جسم سلولی نورون‌ها، تشکیل می‌شود. این ساختارهای پروتئینی که به آنها اجسام آمیلوئیدی گفته می‌شود، در اثر برخی تغییرات در پروتئوم سلول‌های عصبی وبهم خوردن تعادل و تغییر در میزان و یا ساختار پروتئین‌های پرسینیلین، آپولیپوپروتئینE، سینوکلئین، و پپتید آمیلوئیدبتا ایجاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین پروتئین‌هایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارد، پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید (APP) نام دارد. این پروتئین در سلول‌های دستگاه عصبی بیان می‌شود و در اتصال سلول‌ها به هم، تماس سلول‌ها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارد. پروتئین APP به‌وسیلهٔ سه نوع آنزیم پروتئولیتیک پردازش می‌شود. آنزیم‌های آلفا، بتا و گاما- سکرتاز، به ترتیب پروتئین APP را در اسیدهای آمینه ۶۷۸، ۶۷۱ و ۷۱۱برش می‌دهند. با اثر آنزیم‌های گاما و بتا سکرتازبلا بر پروتئین APP، به ترتیب، پپتیدهایی به نام آمیلوئیدبتا۴۰ (دارای ۴۰ اسید آمینه) وآمیلوئیدبتا۴۲ (دارای ۴۲ اسیدآمینه) ایجاد می‌شوند. در حالت عادی مقدار این قطعات در سلول‌ها کم است و به‌سرعت تجزیه می‌شود؛ اما اگر در پروتئوم سلول‌های عصبی این تعادل برهم بخورد و مقدار این قطعات افزایش یابد، ساختارهای پروتئینی کروی و درنتیجه آلزایمر ایجاد می‌شود. در بیماران مبتلا به سندروم داون (تریزومی ۲۱) میزان بیان پروتئین APP افزایش می‌یابد و علائمی شبیه آلزایمر مشاهده می‌شود که ممکن است به علت افزایش مقدار پپتید آمیلوئید بتا۴۲ باشد؛ زیرا ژن پروتئین APP بر روی کروموزوم ۲۱ قرار دارد.

Alzheimers-disease-14p-ir-9

ساختار بیوشیمایی پلاکهای پیری

پلاکهای پیری ، از رشته های پروتئینی بنام اجسام آمیلوئید ، و مقداری از پروتئینهای دیگر بنام آپولیپوپروتئینE ،سینوکلئین و آلفا-آنتی کیموتریپسین ، تشکیل شده اند . بنظر می رسد تشکیل این پلاکها از عوامل اصلی ایجاد آلزایمر باشد . پروتئین اصلی تشکیل دهنده اجسام آمیلوئیدی ، پروتئین آمیلوئید β یا Aβ است .چهار ایزوفرم از این پروتئین که دارای 39تا 43 اسید آمینه می باشند در اجسام آمیلوئیدی شناسایی شده است .ایزوفرمهای A1-40 (دارای 40 اسید آمینه)و A1-42(43) (دارای 42 یا 43 اسید آمینه) توانایی تشکیل اجسام آمیلوئیدی را دارند. با ساختن cDNA از روی Aβ1-40 و برسی کتابخانه های ژنومی با آن، ناحیه ای در 21q21.2 شناسایی شد که یک پروتیئن بزرگ کد می کرد. این پروتیئن که پروتئین پیش ساز آمیلوئید (APP) نام گرفت دارای ایزوفرمهایی به اندازه های 770، 751و695 اسید آمینه است . این پروتئینها اغلب در سلولهای دستگاه عصبی بیان می شوند و در اتصال سلولها بهم ، تماس سلولها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارند. مولکولهای APP بوسیله سه نوع آنزیم پروتئولاتیک پردازش می شوند. آنزیم آلفا- سکرتاز مولکول APP را در اسید آمینه 678 برش می دهد، آنزیم بتا- سکرتاز مولکول APP را در اسید آمینه 671 برش می دهد و آنزیم گاما-سکرتاز مولکول APP در اسید آمینه 711 یا 713 برش می دهد. قطعه Aβ1-40 وAβ1-42 از اثر آنزیمهای سکرتاز ایجاد می شوند . در حالت عادی مقدار این قطعات در سلولها کم است و به سرعت تجزیه می شود اما همانطور که بعداً خواهیم دید در صورتیکه عواملی این تعادل را بر هم زنندو مقدار این قطعات افزایش یابد، اجسام آمیلوئیدی و درنتیجه آلزایمر ایجاد می شود. در بیماران مبتلا به سندروم داون ( تریزومی 21)نیز علائمی شبیه آلزایمر مشاهده می شود که می تواند بعلت افزایش مقدار پروتئین Aβ1-42(43) ، که ژن آن بر روی کروموزوم 21 قرار دارد،باشد.

Alzheimers-disease-14p-ir-5

ژنتیک بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک بیماری پیچیده چندعاملی است. حدود10 در صد مواردآن بصورت ارثی باتوارث اتوزومال غالب(AD) است. در بیماری آلزایمر ارثی(FAD)، بیماری آلزایمر ، بصورت زود رس بین سنین 65-55 بروز می کند . از حدود 90 درصد موارد بیماری که بصورت اسپورادیک است، 25 تا 40 درصد آنها با برخی آللهای ژنها ارتباط دارند. با برسی ژن APP در اعضاء خانواده هایی که افراد آن مبتلا به نوع زود رس آلزایمر می شدند، جهشهای مختلفی در این ژن یافت شد که در ژن APP افراد سالم وجود نداشت بیشتر این جهشها، جهشهای بدمعنا در اسید آمینه های 716و717 بودند. همچنین دو جهش همزمان در اسید آمینه های 671و670 در موارد زیادی مشاهده شد. در اثر جهش در جایگاههای 716یا717 فعالیت آنزیمهای β وγ- سکرتاز تغییر کرده و میزان تولید Aβ1-42(43) افزایش می یابد همچنین جهشهای همزمان در جایگاه 671و670 باعث افزایش فعالیت -β سکرتاز و افزایش میزان Aβ1-42(43) می شود. با انجام آنالیز پیوستگی بر روی اعضاء خانواده های مبتلا به نوع زود رس آلزایمر، ناحیه ای بر روی کروموزوم14 (14q24.3) در ارتباط با آلزایمر بدست آمد . mRNA های مختلف حاصل از این ناحیه به کمک RT-PCR برسی شده و با مقایسه موتاسیونهای موجود در mRNA افراد بیمار با افراد سالم، ژن عامل آلزایمر شناسایی شد . این ژن پروتیئنی کد میکرد که پرسینیلین1 نام گرفت . این ژن بصورت PSEN1 نمایش داده میشود. باهمین روش یک ژن مشابه دیگر ،برروی کروموزوم1در ناحیه 1q32-42 شناسایی شد که PSEN2 نام گرفت. پروتیئنهایپرسینیلین1و2 ، حدود 67% با هم شباهت دارند و پروتئینهای غشایی هستند . حدود 40% از آلزایمرهای زودرس فامیلی بعلت جهش در این ژن است جهش در این ژن باعث افزایش مقدار Aβ1-42(43) می شود (مکانیسم این عمل هنوز مشخص نیست ) . با استفاده از آنالیز پیوستگی ژنهای دیگری نیز در ارتباط با آلزایمر دیر هنگام فامیلی شناسایی شده است . یکی از این جایگاهها،برروی کروموزوم19 در ناحیه 19q13.2 قرار دارد که در آن ژن APOE ،که آپولیپوپروتیئن E را کد می کند، قرار دارد. این ژن دارای سه آلل است که با برسی های بیشتر مشخص شد آلل APOE*4با بیماری آلزایمر ارتباط دارد. البته وجود این آلل بصورت هموزیگوت یا هتروزیگوت در یک فرد، حتماً با بروز آلزایمر همراه نیست و این آلل فقط شانس ابتلاء فرد به آلزایمر را افزایش می دهد. این آلل بعنوان یک فاکتور خطر، برای آلزایمر بحساب می آید. و عوامل دیگری مانند عوامل محیطی و فیزیولوژیکی علاوه بر آلل APOE*4 ،برای بروزآلزایمر لازم است (مولتی فاکتوریال). علاوه بر این آلل،آللهایی از ژنهای A2M (که بر روی کروموزوم12 در ناحیه 12p13.3 قرار دارد) و LRP1 که بر روی کروموزوم 12 در ناحیه 12q13-14 قرار دارد) بعنوان فاکتورهای خطر بیماری آلزایمر بحساب می آیند . این دوژن به ترتیب پروتیئنهای آلفا-2-ماکروگلوبولین (A2M) و پروتئین وابسته به رسپتور LDL1 ، (LRP1) را کد می کنند.LRP1 به A2M ، APPوAPOE متصل می شودو تجزیه APP راتسهیل می کند.در صورت جهش در این دو پروتئین ،عمل تجزیه APP بخوبی صورت نمی گیرد ودر اثر بهم خوردن تعادل ، میزا ن پروتئینهای آمیلوئیدوژن ، افزایش می یابد .

 

Alzheimers-disease-14p-ir-2

درمان بیماری آلزایمر

در حال حاضر درمان بیماری آلزایمر بیشتر شامل درمان‌های علامتی، درمان اختلالات رفتاری و داروهای کاهنده سیر پیشرفت بیماری است.

Alzheimers-disease-14p-ir-4

درمان های دارویی

گرچه هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با استفاده از داروها می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کم کرد و از شدت اختلال حافظه و مشکلات رفتاری بیمار کاست. داروهای مورد تایید برای بیماری آلزایمر شامل موارد زیر است.

داروهای آرامبخش و ضد جنون : اگر با روش‌های غیر دارویی نتوان رفتارهای آزاردهنده، بی قراری و پرخاشگری بیمار را کمتر کرد می‌توان از داروهای جدید ضد جنون مثل اولانزاپین، کوتیاپین و ریسپریدون استفاده کرد. گاهی اوقات افسردگی سبب پرخاشگری بیمار است که با استفاده از داروهای ضد افسردگی مثل فلوکستین می‌توان آن را درمان کرد.

داروهای ضد کولین استراز : در بیماری آلزایمر مقدار استیل کولین که یکی از واسطه‌هایی شیمیایی مداخله گر در حافظه‌است کم می‌شود. داروهای مختلفی برای افزایش مقدار استیل کولین پایانه‌های عصبی استفاده می‌شوند از جمله ریواستیگمین (Exelon)، دانپزیل (Aricept)، و گالانتامین (Razadyne). این داروها سبب بهبود حافظه، عملکرد شناختی و عملکرد اجتماعی بیمار می‌شوند. این داروها تا حدودی رفتارهای غیر طبیعی بیمار را نیز اصلاح می‌کنند. مشکل عمده این داروها عوارض گوارشی، تهوع، استفراغ، دل پیچه و اسهال است که با افزایش تدریجی دارو، مصرف همراه صبحانه و شام و با مایعات یا آب میوه از شدت عوارض کاسته می‌شود.

ممانتین(Ebixa, Namenda) : داروی دیگری که در درمان موارد متوسط تا شدید بیماری آلزایمر استفاده می‌شود و تا حدودی هم اثرات محافظتی بر روی سلولهای مغزی دارد ممانتین است. این دارو نیز سبب بهتر شدن توانایی شناختی و حافظه بیمار می‌شود. گیجی و منگی مهمترین عوارض این دارو هستند. دارو را می‌توان همراه با غذا مصرف کرد. داروهایی که اثر بخشی آنها به تایید نرسیده‌است: داروها مختلف شیمیایی و گیاهی وجود دارند که بر اساس برخی مطالعات برای بیماری آلزایمر توصیه شده‌اند اما اثر بخشی آنها هنوز به تایید نرسیده‌است. ویتامین‌ها مثل ویتامینE، ویتامین‌های گروه ب، امگا ۳، استروژن، جینکوبیلوبا، داروهای ضد التهاب مثل بروفن از این دسته داروها هستند. رژیم غذایی سالم شامل مصرف روزانه سبزی و میوه و کاهش مصرف چربی‌های اشباع به علاوه مصرف مناسب مواد غذایی حاوی ویتامین‌های «آ، سی و ای» یکی از راه‌های مهم پیشگیری از آلزایمر است.

گاما سکرتاز سابقاً” برای درمان آلزایمر مورد آزمایش قرار گرفته بود.

اخیرا محققان آمریکایی با بررسی نتایج یک پژوهش دریافته اند که داروهای فشار خون که برای درمان بیماران مبتلا به فشار خون بالا استفاده می شود ، خطر بروز آلزایمر را در افراد کاهش می دهد. این احتمال وجود دارد که فشار خون بالا اثر حفاظتی داشته باشد و یا ممکن است چیزی که افراد مبتلا به فشار خون بالا اغلب در معرض آن قرار می گیرند مانند داروهای فشار خون از آنها در برابر ابتلا به آلزایمر محافظت می کند.

Alzheimers-disease-14p-ir-6

درمان‌ های غیر دارویی

از راه‌های غیر دارویی کاستن از پرخاشگری و بیقراری، شناسایی و رفع عللی است که سبب پرخاشگری بیمار می‌شود. مثلاً از تغییر محیط زندگی و جابجا کردن وسایل وی باید اجتناب کرد. گاهی اوقات حضور افراد بیگانه و ناآشنا سبب ترس و بی قراری وی می‌شود. ماساژ بیمار و معطر کردن محیط و موزیک آرام در برخی بیماران سبب کاهش بیقراری می‌شود. ورزش‌های سبک و کارهای ساده مثل قدم زدن یا حتی کندن علف‌های هرز باغچه می‌تواند سبب آرامش بیمار شود.

Alzheimers-disease-14p-ir-15

بهترین و موثرترین و مهم ترین روش ها و راه ها برای درمان آلزایمر

 • معطر کردن محیط خواب و خانه
 • باغبانی
 • آرامش داشتن و کاهش پرخاشگری و بی قراری
 • ماساژ دادن
 • کاهش دیابت
 • شرکت در فعالیت های اجتماعی
 • خوابیدن به اندازه کافی
 • کم کردن کلسترول بد خون
 • عرق ریختن و ورزش کردن ( شنا و راه رفتن : حداقل 3 ساعت در روز )
 • مطالعه و کم کردن افسردگی
 • با مهربانی و لطافت با او صحبت کردن
 • کاهش چاقی
 • کاهش فشار خون
 • حفظ شعر و حل جدول
 • شعر خواندن و آواز خواندن
 • حفظ و خواندن شعر های جدید و غیر تکراری
 • گوش کردن به موسیقی آرام و ملایم
 • هر راهی که به کاهش سکته های قلبی و مغزی کمک می کمند ، به کاهش آلزایمر نیز کمک می کند .
 • استفاده کم تر از نمک و جایگزین کردن آن با ادویه ها خصوصا زردچوبه و دارچین
 • خوردن آب کافی
 • پروتین خون
 • گوشت سالم و استفاده از دامی که علف طبیعی خورده باشد
 • کاهش گوشت قرمز و استفاده متنوع از انواع گوشت ها
 • کاهش قند خون
 • خوردن کاکایو تلخ
 • خوردن قهوه به مقدار کافی
 • خوردن مواد آنتی اکسیدان دار مثل مرکبات و مواد دارای ویتامین سی C
 • خوردن کدوی سیز ، کلم بروکلی و گوجه فرنگی بو طور مداوم
 • خوردن غذا های دریایی
 • خوردن ماهیان خاویاری ، ماهی غزل آلا و غزل آلای رنگین کام ، اره ماهی ، ماهی خامخالی ، شاه ماهی و ساردین
 • خوردن میوه های خشک شده مخصوصا آلو ، انجیر و خرما
 • خوردن ماهی و امگا 3 از طریق دانه ها و ماهی ها
 • خوردن پروتین های بدون چربی
 • خوردن غذا های حاوی آب بالا مثل میوه های آب دار ، سوپ و شیر
 • خوردن امگا 3 و گوشت گوساله (گوشت گوساله 3 برابر گوشت معمولی امگا 3 دارد )
 • استفاده از روغن های گیاهی مثل کلرا ، روغن دانه کتان و روغن گردو
 • خوردن انگور قرمز
 • خوردن میوه های قرمز رنگ و تیره
 • خوردن لوبیا ( 3 بار در هفته )
 • خوردن آجیل و مغز ها و دانه ها ( 5 بار در هفته ) (گردو ، مویز ، بادام هندی و پسته)
 • خوردن اجیل باعث کم کردن کلسترول بد می شود
 • خوردن غلات سبوس دار و دانه ها
 • خوردن زغال اخته
 • خوردن انواع توت (فرنگی ، شاه توت)
 • خوردن ماهی سالمون
 • استفاده از طیور در برنامه غذایی
 • خوردن سالاد با غذا و حدقال یک سبزی
 • استفاده از گیاه ریواس
 • استفاده از بوی معطر اکالیپتوس
 • اسید فولویک و ویتامین ب آلزایمر را کاهش می دهند و این عناصر در آسپرین یافت می شوند .
 • از ظروف آلومینیومی استفاده نکنید .
 • مراقب مقدار عناصر آهن و مس در خون خود باشید .
 • مرتبا آزمایش خون بدهید و اگر برایتان ممکن است خون اهدا کنید .

آلزایمر و تغذیه

پژوهشگران دانشگاه پزشکی شیکاگو با بررسی عادت غذایی ۶۰۰۰ نفر دریافتند که آن دسته از افرادی که دچار مشکلات فراموشی و نظایر آن نیستند، در عادت غذایی خود غذاهای سرشار از ویتامین ای گنجانده‌اند. ویتامین ای، رادیکال‌های آزاد را که محتملاً می‌توانند به سلول‌های مغز آسیب بزنند، مهار می‌کند.

Close Up Portrait of Worried Senior Couple

آلزایمر و گروه‌های خونی

گروه خونی افراد می‌تواند در ابتلای آن‌ها به بیماری‌های زوال شناختی مانند آلزایمر تاثیرگذار باشد. گروه خونی نقش مهمی در رشد سیستم ایمنی بدن ایفا کرده و ممکن است باعث خطر بالاتر ابتلا به زوال شناختی شود. افراد دارای گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در مغز خود نسبت به گروههای خونی A ،B و AB برخوردارند که این امر به حفاظت در برابر بیماری‌هایی مانند آلزایمر کمک خواهد کرد. دارندگان گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در بخش خلفی مخچه برخوردارند. در مقایسه، افراد با گروههای خونی A، B یا AB دارای حجم کوچکتری از ماده خاکستری در مناطق تمپورال و لیمبیک مغز از جمله هیپوکامپ چپ هستند که یکی از نخستین بخشهایی از مغز است که در اثر آلزایمر، آسیب می‌بیند.

Alzheimers-disease-14p-ir-13

پیشگیری

هنوز راه ثابت شده‌ای برای جلوگیری از ابتلاء به آلزایمر وجودندارد، چراکه عامل و یا عوامل اصلی این بیماری ناشناخته است. پژوهش ها نشان می دهند که دیابت و هر بیماری دیگری که بر قند خون تاثیر داشته باشد، در عملکرد مغز و سیستم اعصاب اختلال وارد می کند.افزایش قند خون، سبب افزایش سطح آمولویید بتا در بدن بیمار می شود. آمولویید بتا نشان دهنده پپتیدهایی از اسید آمینه هستند که مهمترین جزء پلاک های آمیولویید در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر به شمار می آیند. با اینحال یکی از بهترین راههایی که امروزه برای پیشگیری از ابتلاء به آلزایمر بیان می‌شود، همان راههایی است که برای کاهش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی بیان می‌شوند. کنترل موارد مهمی که بر سلامت قلب تأثیر دارد، مانند، فشارخون بالا، چاقی و دیابت ممکن‌است بتواند به پیشگیری از ابتلاء به آلزایمر کمک کند. افزایش تحرک و فعالیت جسمی، روابط اجتماعی و رژیم غذایی سالم می‌تواند، خطر ابتلاء به آلزایمر را کاهش دهد. برای پیشگیری، استفاده از ذهن مثل یادگیری دو زبان و حل جدول، معاشرت با دیگران، انتخاب زندگی سالم، کنترل کلسترول، جلوگیری از چاقی، تغذیه سالم، مصرف امگا ۳ و ماهی، ورزش کردن و توجه به فشار و قند و پیشگیری از ضربه سر کمک کننده است.

Alzheimers-disease-14p-ir-12

راه‌های تشخیص

چنانچه شخص ۴ یا ۵ نشانه زیر را داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند.

 1. اختلال حافظه که فعالیتهای روزانه را دچار آشکار می‌کند.
 2. مشکلات در انجام کارهای عادی مثلاً فراموش می‌کند، غذا بپزد
 3. ضعف بیان و استفاده از کلمات نامناسب برای صحبت کردن
 4. گم کردن زمان مکان مثلاً روز و شب
 5. کاهش قضاوت (اختلال در تصمیم‌گیری)
 6. اختلال تفکر ذهنی (حسابهای مالی – ارقام)
 7. جا به جا کردن اجسام مثلاً ساعت را روی گاز می‌گذارد
 8. تغییرات در حالت و رفتار (خنده – گریه – عصبانیت)
 9. انگیزه را از دست می‌دهند و بی توجه می‌شوند
 10. تغییر شخصیت (منزوی شدن – عصبانی شدن)
 • اخیرا محققان کالج لندن در انگلستان موفق به شناسایی پروتئینی در خون شده اند که عامل توسعه اختلال شناختی است و بسیار قبل تر از مشاهده علایم آلزایمر، می تواند بیماری را پیش بینی کند. نتایج این پژوهش که روی بیش از یکهزار پروتئین خونی در 212 داوطلب صورت گرفته است، نشان می دهد که پروتئین MAPKAPK5 در خون افرادی که به آلزایمر مبتلا می شوند، کمتر از افراد عادی است.

یکی دیگر از روش های جدید تشخیص زودهنگام آلزایمر از طریق بزاق است. با بررسی سطح هورمون استرس در بزاق می توان احتمال آلزایمر و زوال عقل در سالمندان را تشخیص داد.

Alzheimers-disease-14p-ir-11

Close Up Portrait of Worried Senior Couple

 

با تشکر دانشنامه تصویری فارسی

نظر مدیر سایت

Bimari.14p.ir

اگر بیمار هستید و یا از بیماری خاصی رنج میبرید میتوانید در بخش نظر مربوطه آن را بازگو کنید و به دیگر بازدیدکنندگان کمک کنیم و این کار مزیت دیگری هم دارد مثلا از تجربیات شما هم استفاده میشود . خیلی از مردم نیازمند تجربه ی فردی شما هستند پس این کار را برای کمک انجام دهید نه صرفا به دید دیگر این کوچک ترین کار ممکن است برای کسانی که نیازمند اطلاعات کافی برای بیماری شان دارند ما و دکتر های متخصصی که به سایت مراجعه میکنند نظرات شما را بررسی میکنیم تا بازدیدکنندگان مطالب و نظرات بهتر را مشاهده کنند منتظر نظرات و تجربیات شما هستیم - دانشنامه 14p.ir
به امید سلامتی همه

نظرات

 • […] بیماری آلزایمر (به انگلیسی: Alzheimer’s disease) که به اختصار آلزایمر خوانده می‌شود، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه‌است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده‌است فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌پرسد. بیمار وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند حساب دارائیش را نگه دارد. بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود. کم‌کم مشکل مسیر یابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می‌کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود. […]

بخش نظرات - میتوانید تجربه خود را بنویسید